Co warto wiedzieć o przetargach szpitali?

Należy mieć świadomość, że przetargi medyczne mogą dotyczyć zamówień o różnym charakterze. W zdecydowanej większości przypadków są jednak związane z dostawą leków, sprzętu medycznego czy mebli medycznych. Czym dokładnie cechują się przetargi szpitale?

Najważniejsze informacje o przetargu medycznym

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że mnóstwo podmiotów ogłasza medyczne przetargi szpitale ze strony www.pressinfo.pl. Godny uwagi jest również fakt, że ponad 80% różnego rodzaju ofert przetargowych jest ogłaszanych przez jednostki szpitalne. Można wyróżnić przetargi nieograniczone oraz ograniczone. W przetargach nieograniczonych mogą wziąć udział wszyscy zainteresowani wykonawcy. Ponadto nie trzeba spełniać praktycznie żadnych wymogów. Zdecydowanie trudniejszym zadaniem będzie dostanie się do przetargu ograniczonego. Zawiera on bowiem etap zwany prekwalifikacjami.

Należy mieć świadomość, że przetargi medyczne mogą dotyczyć zamówień o różnym charakterze

W konkursie właściwym mogą wziąć udział tylko wykonawcy, którzy wcześniej przejdą prekwalifikacje. Warto wiedzieć, że obecnie organizowane są przez szpitale przetargi nieograniczone i ograniczone. Ogromnym atutem przetargów organicznych jest fakt, że poszczególne oferty są podawane przez zweryfikowanych wykonawców. Ponadto wszystkie zasady przetargów nieograniczonych w trybie zamówienia publicznego są dokładnie określone w ustawie Prawo zamówień publicznych. Na podstawie przepisów wspomnianej ustawy, strona, która rozpisuje określony przetarg, jest zobowiązana do wybrania najbardziej korzystnej oferty. W celu zagwarantowania praktycznie wszystkim zainteresowanym podmiotom równych szans informacja o danym przetargu musi być umieszczona w Biuletynie Zamówień Publicznych.

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że mnóstwo podmiotów ogłasza medyczne przetargi szpitale

Jakie podmioty są uprawnione do udziału w przetargu?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że przedsiębiorstwa z Unii Europejskiej będą uprawnione do udziału w przetargach. Oznacza to tym samym, że nie tylko polskie firmy będą miały możliwość uczestniczenia w poszczególnych konkursach. Warto wiedzieć, że nieograniczone przetargi są jednooetapowe. Najbardziej korzystna oferta zostanie zatem wybrana już na samym początku. Przetargi ograniczone są zbliżone do nieograniczonych. Cechują się tym, że do udziału będą dopuszczeni tylko wykonawcy, którzy wcześniej spełnili określone warunki.

Należy mieć świadomość, że w zdecydowanej większości przypadków na stronę zamawiającego będzie znajdowała się pełna dokumentacja przetargowa. Rekomendowane jest szczegółowe sprawdzenie informacji, które znajdują się w dokumentacji przetargowej. Są tam bowiem opisane wszystkie wymogi dotyczące realizacji zamówienia, a także uczestnictwa w przetargu.

 

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.