Jak wyglądają przetargi na oprogramowanie komputerowe?

Podmioty publiczne i prywatne wyłaniają wykonawców różnych usług na wiele sposobów. Tak jest również w przypadku zakupu i wdrożenia oprogramowania komputerowego. Co jednak ważne, od dawna popularną firmą wyłaniania wykonawców z branży IT są przetargi. Co warto o nich wiedzieć i jak wyglądają?

Co to jest przetarg?

Przetargi na oprogramowanie ze strony www.pressinfo.pl informatyczne organizowane są od lat i cieszą się dużą popularnością. Jak wspomniano, organizują je zarówno podmioty publiczne, jak i prywatne. Dla firm z branży IT przetargi stanowią skuteczny sposób na pozyskanie dużego zlecenia dotyczącego zakupu bądź wdrożenia określonego oprogramowania komputerowego. Sam sposób organizacji przetargów określony jest w ustawie o zamówieniach publicznych oraz w kodeksie cywilnym. Ogólnie rzecz ujmując, przetargi są pewnego rodzaju konkursem ofert, na podstawie którego zamawiający wyłania najlepszego wykonawcę. Z kolei dla firm z branży IT jest to szansa na pozyskanie intratnego zlecenia.

Podmioty publiczne i prywatne wyłaniają wykonawców różnych usług na wiele sposobów

Jakie są rodzaje przetargów na oprogramowanie?

Aktualnie spotkać można się z dwoma rodzajami przetargów na oprogramowanie. Mowa tu o przetargach ograniczonych i przetargach nieograniczonych. Głównie ona te rodzaje przetargów różnią się jednym elementem. W przetargach ograniczonych wziąć udział mogą jedynie te firmy, które do przetargu zostały zaproszone przez zamawiającego. Z kolei w przetargach nieograniczonych udział wziąć mogą wszystkie chętne podmioty. Przetargi ograniczone najczęściej dotyczą dużych inwestycji lub takich, których charakter jest dość specyficzny i z góry wiadomo, że nie tylko niektóre firmy z branży będą w stanie się jej podjąć.

Czego dotyczą przetargi na oprogramowanie?

Przetargi w tym zakresie ogłaszane są na realizację różnego rodzaju usług informatycznych. Przede wszystkim mogą dotyczyć zakupu lub wdrożenia określonego oprogramowania. Mogą również dotyczyć stworzenia jakiegoś oprogramowana dedykowanego od podstaw. Przetargi często ogłaszane są również na usługę polegającą na zapewnieniu obsługi technicznej. Zakres jest tutaj bardzo szeroki.

Gdzie szukać informacji o przetargach?

Informacje dotyczące ogłaszanych przetargów znaleźć można w różnych źródłach. Często są to pisma bądź portale branżowe. W sieci działają także serwisy internetowe skupiające informacje o różnych przetargach z wielu branż. Zamawiający często informacje o przetargach publikują na dwóch stronach internetowych. Ważne jest zatem, aby cały czas śledzić informacje w tym obszarze na bieżąco. Wszystko po to, aby nie umknął żaden ciekawy przetarg.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.