Po co instaluje się fotowoltaikę?

Instalacje elektryczne pobierają prąd z głównej krajowej sieci energetycznej, która zasilana jest głównie przez elektrownie węglowe. Ma to swoje wady, takie jak chociażby emisja dużej ilości szkodliwych substancji do atmosfery. Dlatego też obecnie robi się wszystko co w mocy ludzkości, by ograniczyć ten niekorzystny wpływ elektrowni węglowych na środowisko, w którym żyjemy my i będą musiały żyć nasze dzieci i wnuki. Jednym z rozwiązań jest fotowoltaika, systemy generujące prąd bezpośrednio ze słońca.

Sposób działania

Typowa instalacja fotowoltaiczna składa się z kilku zasadniczych elementów. Ten najbardziej oczywisty i widoczny dla oka to specjalne panele umieszczane na dachach budynków albo też specjalnych stojakach w ogrodach lub na polach. W przypadku publicznych podmiotów również instaluje się tego typu układy, nie są one ograniczone tylko i wyłącznie do odbiorców prywatnych. Wtedy jednak konieczne są przetargi fotowoltaika ze strony www.pressinfo.pl montowana jest przez bardzo wiele różnych podmiotów, jednak wybór konkretnego z nich w przypadku instytucji publicznej musi być dokonany w drodze przetargu. Jeżeli sami chcemy mieć fotowoltaikę w swoim domu, nie mamy takiego obostrzenia. Wracając jednak do sposobu działania, ponieważ to nas najbardziej w tym momencie interesuje: Prąd wytworzony przez panele trafia do inwertera i falownika, czyli urządzenia które zamienia prąd stały na przemienny, taki jak w sieci energetycznej. W ten sposób możliwe jest wpompowanie dodatkowej energii do sieci, która zostaje albo spożytkowana w naszym domu, albo też jest transferowana dalej do sąsiednich budynków. Wszystko odbywa się automatycznie, dzięki komputerowi nadzorującemu cały proces.

Budowa instalacji

Założenie układu do nowego domu nie stanowi problemu, ponieważ wszystko możemy przewidzieć jeszcze na etapie projektowania. Natomiast w przypadku gdy mamy do czynienia z już istniejącym budynkiem, konieczne mogą być pewne jego modyfikacje. Jeżeli chcemy mieć panele fotowoltaiczne na dachu, może być konieczność wzmocnienia jego struktury, by utrzymał dodatkową wagę. Należy wziąć również pod uwagę warunki zimowe, gdy na dachu będzie dodatkowo pewna warstwa śniegu. Nie można zapomnieć o kanałach na przewody, które będą prowadzić prąd z paneli do inwertera, który powinien być zlokalizowany na dole, wraz z wyłącznikiem pożarowym. W przypadku gdy mamy do czynienia z budynkiem należącym do państwa, konieczne mogą okazać się dodatkowe przetargi fotowoltaika daje jednak na tyle duże oszczędności, że koszt jej instalacji szybko zwróci się z nawiązką.

Możesz również polubić…