Najczęściej składane zamówienia publiczne IT

Komputeryzacja przedsiębiorstw publicznych i prywatnych postępuje z roku na rok. Stosowane są coraz nowsze metody zarządzania danymi, przyjmowania zleceń, realizacji projektów i tak dalej. Bardzo istotne jest bezpieczeństwo, bez którego żadna firma nie mogłaby przecież odpowiednio funkcjonować. Niezmiernie ważne są także nowe technologie, jak chociażby zarządzanie danymi w chmurze, oraz odporność na ataki hakerskie wobec tych danych. Stąd też firmy składają mnóstwo zamówień publicznych zarówno na nowe oprogramowanie jak i rozwiązania sprzętowe. Sprawdzamy które z nich pojawiają się najczęściej.

Nowoczesne zarządzenie danymi

W obecnych czasach trzymanie wszystkich danych lokalnie nie jest już najlepszym wyjściem z sytuacji. Wszystko dlatego, że dostęp do nich jest wtedy mocno utrudniony, a na tym przecież nie zależy żadnej firmie, która musi dbać o szybkość przepływu informacji. Stąd też często widujemy zamówienia publiczne IT na sprzęt i oprogramowanie, które ma dostarczać usługi tak zwanej chmury. Dzięki nim dostęp jest możliwy praktycznie z każdego miejsca na świecie, jeżeli tylko mamy pod ręką połączenie z internetem. Ma to znaczenie zwłaszcza dla tych firm, które chcą ułatwić pracę osobom, które często zabierają jakiś fragment swoich zadań do domu. Mogą oni dzięki chmurze korzystać z zasobów firmowego serwera online, a każda zmiana w plikach jest natychmiast odnotowywana. Stąd też rozwiązanie to stało się niezwykle popularne w czasie pandemii, gdy mnóstwo pracowników przeszło na pracę zdalną.

Utrzymanie bezpieczeństwa informacji


Nie można zapomnieć jednak w tym wszystkim o kwestii absolutnie priorytetowej, jaką jest bezpieczeństwo danych. Nie mogą one bowiem wpaść w ręce niepowołanych osób, ponieważ to zakończyłoby się kompromitacją firmy. Dodatkowo, jeżeli wyciekłyby na zewnątrz dane osobowe kontrahentów, stwarzałoby to realne niebezpieczeństwo dla nich. Firma natomiast musiałaby wypłacać bardzo wysokie odszkodowanie, o które zapewne poszkodowani klienci by wystąpili. Stąd często zgłaszane są zamówienia publiczne IT dotyczące systemów bezpieczeństwa danych. Ich wykorzystanie tyczy się zarówno zabezpieczania sieci wewnętrznej firmy oraz jej serwerowni, jak również wspomnianej wcześniej chmury, która dostępna jest przecież online.

Nie da się ukryć, że rozwój nowoczesnych technologii zapewnia bardzo dobre warunki dla rozwoju przedsiębiorstw. Jednak trzeba też pamiętać, że rozwiązania taki jak chmura danych mogą być niebezpieczne, jeżeli nie są wykorzystywane mądrze. Stąd konieczne jest wzmocnienie bezpieczeństwa danych, jeżeli firma chce udostępniać je pracownikom online.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.