Jak wyglądają przetargi na roboty drogowe?

Drogi w Polsce nadal nie są w takim stanie, jak większość kierowców by oczekiwała. Dlatego też regularnie prowadzone są różnego rodzaju remonty, które mają zapewnić lepsze prowadzenie samochodów, usunięcie dokuczliwych dziur i kolein, a także poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego. Remonty prowadzone są często wieloetapowo, przez co czas ich wykonywania może sięgać nawet roku. Nie jest niczym dziwnym, że kierowcy się niecierpliwią, ponieważ remont zazwyczaj oznacza zmienioną organizację ruchu i spore korki.

Zanim rozpoczną się prace na drodze

Drogi w Polsce nadal nie są w takim stanie, jak większość kierowców by oczekiwała

Większością dróg w Polsce zarządzają podmioty publiczne. Oznacza to, że korzystają one ze środków, które wpłacane są przez podatników. Dlatego też zanim będzie można rozpocząć jakiekolwiek prace, trzeba wybrać ich wykonawcę. To można zrobić jedynie w specjalnej procedurze, która nazywana jest przetargiem. Przetargi na roboty drogowe mogę obejmować jedynie wybór firmy, która wykona same prace, jak również dodatkowo projektanta, który na przykład stworzy projekt nowego układu drogowego, jeżeli mamy na myśli większą przebudowę. Rozpisanie przetargu to kwestia przynajmniej kilku dni lub tygodni, następnie trwa procedura zbierania ofert. Na końcu wyłaniany jest zwycięzca, a jeśli żadna oferta nie spełnia oczekiwań podanych na początku, przetarg należy powtórzyć. Trzeba tutaj jasno powiedzieć, że nie ma możliwości by podmiot publiczny samodzielnie wybrał dogodną dla siebie firmę do współpracy. Wynika to po prostu z faktu, że zarządzanie pieniędzmi publicznymi musi być w pełni transparentne, a wykonawcy muszą mieć równe szanse.

Najczęstsze przyczyny robót drogowych

Zazwyczaj, gdy prowadzone są doraźne remonty, na przykład w przypadku pojawienia się wyrwy w jezdni zagrażającej kierowcom, wykorzystuje się ekipę która stale współpracuje z danym podmiotem zarządzającym drogą. Dzięki temu nie trzeba rozpoczynać długiej procedury przetargowej i na ten czas zamykać dany odcinek drogi. Natomiast jeżeli mówimy o większych przebudowach, to tutaj już przetargi na roboty drogowe są koniecznością. Zazwyczaj przeprowadza się je wtedy, gdy będą wykonywane następujące prace:

  • przebudowa istniejącego układu drogowego
  • zaprojektowanie i wykonanie nowego skrzyżowania
  • instalacja sygnalizacji świetlnej
  • instalacja urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Oprócz powyższych procedura przetargowa musi zostać przeprowadzona jeżeli ma być budowana zupełnie nowa droga, na terenie gdzie dotychczas nie istniała żadna infrastruktura zdatna do przenoszenia ruchu.

 

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.